Ciekawe treści (5)

Kolejny post z cyklu:

Czemu Argentyna ma najsilniejszy ruch feministyczny na kontynencie (podcast) – odcinek Działu Zagranicznego jednego z moich ulubionych podcastów. W tym autor opowiada o nadal nieciekawej sytuacji kobiet w krajach Ameryki Południowej i przedstawia ostatnie zmiany jakie zachodzą w Argentynie w tej kwestii m.in. stworzenie funduszu na pensje kobiet i pierwsze zawodowe kontrakty dla piłkarek (skutek działań Macarena Sanchez i innych dziewczyn grających w piłkę, które ujawniły jak muszą sobie radzić), wybór prezydenta Alberto Fernandez, obiecującego legalizację aborcji, neutralizacja języka. Warto posłuchać.


The Criminalization of the American Midwife – długi, ale bardzo ciekawy artykuł o położnych w Stanach Zjednoczonych. Dawniej porody odbywały się głównie w domu, jednak wraz z postępującą profesjonalizacją i pojawieniem się lekarzy ginekologów zawód położnej stopniowo zanikał.

Doctors swiftly transformed childbirth from something women did in upright positions with social, skilled support to something doctors did to them with medical technology, though what happened was far from what today we would call evidence-based medicine.

Zaniedbania w dostępie do edukacji, niechęć i brak zaufania do umiejętności tych kobiet, a przede wszystkim ograniczenia w certyfikacji, które utrudniają otrzymanie uprawnień doprowadza do absurdalnej sytuacji, gdy w przypadku komplikacji porodowych lub śmierci dziecka są one oskarżane o umyślne morderstwo. Podczas gdy nigdy nie da się całkowicie uniknąć komplikacji, nawet w warunkach szpitalnych. Badania pokazują, że poród w domu w towarzystwie doświadczonej położnej przy współpracy z pobliskim szpitalem jest bezpieczny. Spersonalizowane i partnerskie podejście lepiej również odpowiada potrzebom kobiety rodzącej, która nie jest traktowana jako pacjent podległy lekarzowi.


Ludzie nam się przydarzają Rozmowa z Jacentym Dędkiem – rozmowa z fotografem o projekcie tworzonym razem z żoną “Portret prowincji” przedstawiającego życie ludzi z małych miejscowości. Ogółem 421 miejscowości do 30 tys. mieszkańców. Pod względem formy przypomina mi akcję Humans of New York.


Jak Wikipedia zabiła encyklopedie – jako ogromny fan Wikipedii Manat czyta wszystko, co tylko znajdzie na ten temat. Artykuł przedstawia ciekawą historię powstawania książkowych encyklopedii (z greckiego to słowo oznacza “krąg wykształcenia”), aż do pojawienia się tej internetowej, która szybko zdetronizowała swoje poprzedniczki. Chociaż czasem zawierająca błędy (zwykle dość sprawnie wyłapywane przez edytorów) Wikipedia jest pojemniejsza, szybciej aktualizowana i zdecydowanie bardziej dostępna. Pozwolenie każdemu na edycję i tworzenie nowych treści doprowadziło do jej niezwykłego rozwoju. Tutaj bonusowy artykuł o motywacji Wikipedystów, czyli osób współtworzących ten projekt.


Co czuje kura zanim ja zjesz – dość wstrząsający artykuł Pisma z serii Nasze Zwierzobójstwo. Tym razem traktujący o tym jak wygląda życie kur w wielkopowierzchniowych farmach. Najbardziej popularny model hodowli, tj. chowu klatkowego (znaczek na jajku to 3), doprowadzony do perfekcji poprzez modyfikacje genetyczne i co raz to nowe usprawnienia to zasadniczo męczenie zwierząt, jest szkodliwy dla ludzi (brak regulacji odnośnie powstawania takich farm na obszarze wsi) i zagraża środowisku (zanieczyszczenia powietrza i wody). Mimo tzw. klatek wzbogaconych na jedną kurę przypada zaledwie 750 cm^2, a brak miejsca nie pozwala na zaspokajanie naturalnych potrzeb, takich jak grzebanie w ziemi i dziobanie. Lepiej jest w chowie z wolnym wybiegiem, ale to zaledwie ułamek wszystkich kurników. Do tego dochodzą takie kwestie jak np. maceracja czyli uśmiercanie kurcząt płci męskiej poprzez zmielenie ich “na żywca” (inna opcja to zagazowanie) czy ryzykowne i nieraz niepotrzebne stosowanie antybiotyków, które może być przyczyną powstawania nowych superpatogenów. Ogólnie mocny artykuł, warto przeczytać

Wszystkie posty z serii znajdują się pod tagiem
Ciekawe treści