Ciekawe treści (3)

How the news changes the way we think and behave – o wpływie czytania/oglądania wiadomości na zdrowie psychiczne. Podawane informacje są przeważnie negatywne – dużo częściej relacjonuje się wypadki, katastrofy i inne dramatyczne wydarzenia, co ma swoje uzasadnienie w ewolucyjnych uwarunkowaniach. Ludzie mają uogólnioną skłonność do silniejszego reagowania na bodźce negatywne niż pozytywne, ponieważ te pierwsze miały większy wpływ na przetrwanie. Jest to efekt negatywnosci (ang. negativity bias). Oddziaływanie wiadomości to zjawisko o tyle ciekawe, że te treści najczęściej nie dotyczą nas osobiście. A ich wpływ może mieć dużo gorsze skutki (podwyższone tętno, niepokój, stres, łącznie z objawami zespołu stresu pourazowego). Efekt działania wiadomości zależy w pewnym stopniu od płci. W badaniu z 2012 r. kobiety, które przeczytały negatywne informacje dużo gorzej radziły sobie z innymi trudnymi zadaniami niż mężczyźni, co może mieć związek z wyższym poziomem stresu u mężczyzn. Wpływ czytania/oglądania wiadomości próbuje się tłumaczyć prognozowaniem afektywnym (ang. affective forecasting), czyli przewidywaniem swoich emocji w okolicznościach, które mają dopiero nadejść. Okazuje się, że ludzie mają tendencję do przeszacowywania tego jak długo taki stan będzie trwać.

How your smart home devices can be turned against you –  o zastosowaniu nowych technologii przez sprawców (i sprawczyń) przemocy domowej. Mimo, że Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, czyli połączenie urządzeń elektrycznych z internetem i umożliwienie zdalnego sterowania nimi) ma wielu zwolenników i entuzjastów, istnieje ciemna strona o której stosunkowo niedawno zaczęto mówić. Jak mówi Leonie Tanczer, inicjatorka projektu Gender and IoT badającego wykorzystywanie technologii w sytuacjach przemocy ze względu na płeć (ang. gender-based violence) żaden programista nie projektował systemu z myślą o możliwych nadużyciach. Paradoksalnie większość funkcji śledzących zostało pierwotnie wprowadzonych w celu poprawy bezpieczeństwa np. umożliwienie sprawdzenia lokalizacji telefonu dziecka. Obecna technologia smart rozszerza swoje działanie i może służyć jako narzędzie do kontroli wszystkich osób żyjących w jednym domu poprzez m.in. śledzenie, podsłuchiwanie, ograniczanie poruszania się (poprzez zdalną kontrolę zamków w drzwiach). Co więcej, mając dostęp do konta administratora sprawca przemocy ma całkowitą kontrolę nad podłączonymi urządzeniami. Trudność pojawia się też przy zgłaszaniu tego typu rzeczy, bo twórcy technologii nie są przygotowani na takie sytuacje. Szczególnie, że możliwe konsekwencje działań np. odłączenie się od systemu co zostałoby odnotowane przez sprawcę mogą być poważne. Dlatego ważna jest świadomość takich kwestii przez pracowników supportu aplikacji.

Nowe pojęcia:

  • stalkerware – program służący do śledzenia aktywności na urządzeniu (monitorowania wiadomości, aktywności na ekranie, dostęp do lokalizacji i kamery etc.)

Ukryte koszty rapowania – jeden z moich ulubionych blogerów o ostatniej akcji społecznej Hot16Challenge angażującej znane osoby. Konkretnie o jej negatywnych skutkach. Bo mimo pozornie pięknej idei, czyli wsparcia lekarzy, ta akcja szkodzi przez odwracanie uwagi od prawdziwych problemów i utrzymywanie w złudnym poczuciu sprawczości. Nie rozwiąże się problemów służby zdrowia rapowaniem. Nie takie wsparcie jest potrzebne tutaj.

For young people, two defining events: COVID-19 and climate change – o dwóch wydarzeniach odciskających piętno na życiu młodych dorastających w obecnych czasach. Dzieci i młodzież uczą się online, co dla niektórych jest sporym utrudnieniem, podobnie wyglądają spotkania ze znajomymi i rodziną. Pierwszy raz mamy do czynienia z ograniczeniem, a w niektórych z prawie całkowitym zatrzymaniem aktywności ludzkiej, przyszłość jest niepewna (prognozy kondycji gospodarki po pandemii wahają się od umiarkowanie optymistycznych po skrajnie katastrofalne; niektórzy porównują ją do sytuacji po Wielkim Kryzysie w latach 30. XX w.). Generacja Z (a może i-Gen, Homelanders czy Zoomers) nie ma lekko. Dorastanie w dobie internetu i rozpowszechnienia mediów społecznościowych, poluźnienia więzi społecznych i oddalenia społecznego globalizacji i coraz gorszej sytuacji klimatycznej napawa niepokojem. Duża liczba młodych choruje na depresję. Z drugiej strony wielu młodych ma w sobie nadzieję na zmianę świata, czego znakiem są protesty klimatyczne teraz organizowane w mediach społecznościowych. Przekonanie, że trzeba zrobić reset systemu i  zmienić istniejące reguły. A co więcej, że jest to w ogóle możliwe.


Wszystkie posty z serii znajdują się pod tagiem
Ciekawe treści