Polska Wikipedia Okiem Manata- 5.06

Wyciągam z Wikipedii najciekawsze informacje.

Imieniny obchodzą:
* Doroteusz, czyli z greckiego “dar od boga”, odpowiednik imienia Dorota. Analogiczne do imienia Teodor.
* Nikanor/Nikanora – z greckiego “zwycięzca/zwyciężczyni”. Nikanor Iwanowicz Bosy to jedna z postaci z Mistrza i Małgorzaty

W Polsce obchodzimy Święto Centralnego Węzła Łączności Ministerstwa Obrony Narodowej im. płk. prof. Kazimierza Drewnowskiego, który odpowiada za zapewnienie łączności najważniejszym instytucjom wojskowym.

Obchodzimy również Światowy Dzień Środowiska (ang, World Environment Day, WED) ustanowione przez ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. Wtedy też stworzono Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska (ang. UN Environment). Więcej info na stronie World Environment Day.

Tego dnia:

  • w 1257 r. Książę Bolesław V Wstydliwy dokonał lokacji Krakowa na prawie magdeburskim (lub niemieckim). Zgodnie z tym przywilejem ustanowiono układ urbanistyczny w kształcie szachownicy (do dzisiaj tak wygląda ścisłe centrum Krakowa), a zarządzaniem zajęli się trzej zasadźcy (późniejsi wójtowie), czyli osoby zajmujące się organizacją gminy, będący pośrednikami między panem feudalnym, a osadnikami. Niektórzy historycy się spierają czy była to pierwsza lokacja Krakowa (wcześniejsza miała być ok. 1220). Na pewno najważniejsza, stąd nazywana również “wielką”.
  • w 1443 z epicentrum w okolicach Wrocławia miało miejsce najsilniejsze historyczne trzęsienie ziemi na ziemiach polskich (powyżej 6 stopni w skali Richtera). Spowodowało m.in. zawalenie sklepienia w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty w Krakowie.
  • w 1891 urodziła się Helena Sparrow polska bakteriolog, mikrobiolog i epidemiolog. Zajmowała się walką z epidemią tyfusu podczas I wojny światowej, pracą nad szczepionką. Była zaangażowana w krajowe programy szczepień w Polsce i Tunezji (gdzie była szefem laboratorium Instytutu Pasteura w Tunisie) przeciwko takim chorobom, jak: błonica, płonica, gorączka plamista i dur powrotny.
  • w 1975 powstał Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a w 1994 r. założono Krajową Partię Emerytów i Rencistów, skupiająca się na ochronie ekonomicznej tej grupy społecznej
  • w 1981 pojawił się pierwszy opis AIDS – w biuletynie Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, w którym donoszono o rzadkiej odmianie zapalenia płuc.
  • w 1989 Nieznany Buntownik powstrzymał kolumnę czołgów wracających z akcji krwawego stłumienia studenckiego protestu na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Nie jest znana jego tożsamość, nie wiadomo również co się wydarzyło. Człowiek przeciw czołgom. Niezwykły pokaz odwagi i buntu obywatelskiego. Na liście „100 najważniejszych osób XX wieku” magazynu Time z 1998 r.

Bonus: Losowa Strona

Lila_Brik, urodzona w 1891 r. radziecka rzeźbiarka i reżyserka filmowa. Po jej interwencji u Stalina wydano wszystkie dzieła poety Włodzimierza Majakowskiego.