Darmowa grafika

Strony z darmową grafiką do wykorzystania na blogu sprawdzone unikalnym manacim testem.

Pixabay

Ponad 2 miliony grafik do dowolnego użycia (komercyjne/niekomercyjne), bez potrzeby podawania źródła. Oprócz zdjęć do wyboru jest grafika wektorowa, ilustracje, a także filmy. Sporo możliwości filtrowania wyników: orientacja zdjecia, kategoria, rozmiar i kolor. Co ważne, linki z Pixabay nie działają na stronach zewnętrznych tzn. pliki trzeba umieścić na własnym serwerze.

Manaci test wykazał najwięcej wyników: 25 zdjęć manatów.

Unsplash

Komercyjne i niekomercyjne użycie. Zachęca do dodawania autora zdjęcia, ale nie jest to konieczne. W przeciwieństwie do innych tego typu serwisów, stawia się na unikalność i jakość zdjęć. Możnaby było jednak popracować nad klasyfikacją zdjęć.

Wyszukiwanie dało 22 wyniki, jednak tylko 6 faktycznie przedstawiało manaty.

beige sea creature underwater photography
Diugoń, również brzegowiec, ale wciąż nie manat (źródło)

Pexels

Całkowicie darmowe zdjęcia i filmy. Użycie komercyjne i niekomercyjne dozwolone, licencja Pexels nie pozwala jednak na skorzystanie ze zdjęć do celów politycznych np. kampanii. Można podać źródło zdjęcia.

Nie znalazłam żadnych zdjęć manatów.

Freephotos

Serwis zawiera sporo dobrej jakości zdjęć pogrupowanych w czytelne kategorie do darmowego użycia (licencja CC0). Dodatkowo na stronie znajduje sie prosty edytor fotografii.

Manaci test wyszedł negatywnie:

Stocksnap

Strona trochę podobna do Pixabay. Zdjęcia na licencji CC0, ładnie pokategoryzowane. Wyniki da się filtrować ze względu na: trafność, datę, popularność, liczbę wyświetleń, liczbę pobrań i polubionych. W wynikach najpierw pokazuje się reklama Shutterstock, zachęcająca do pobrania 10 darmowych zdjęć.

Niestety manatów nie znaleziono.

Gratisography

Raczej dość skromna kolekcja, jednak w porównaniu z pozostałymi wymienionymi tutaj stronami, zdjęcia z Gratisography wyróżniają sie stylem i nietypowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na co wskazuje już sama kolorystyka (jaskrawy fiolet) strony.

Tym bardziej mnie dziwi brak manatów.

Morguefile

Ponad 400 tyś. zdjęć do wykorzystania też komercyjnego. Zgodnie z licencją jest możliwość edycji, a jeśli chcemy zostawić zdjęcie niezmienione należy podlinkować autora. Nie ma tak bezwględnych zasad dodawania zdjęć jak np. na Unsplash, więc znajdziemy tu sporo zwykłych, mniej stockowych, ale gorszej jakości fotografii.

Manaci test znalazł 12 zdjęć, z których na 9 znajdowały się manaty. Całkiem dobry wynik.

Manat na karuzeli! (źródło)

Stockvault

Spora kolekcja wyselekcjonowanych plików, głównie zdjęć, ale też znajdzie się kliparty, grafikę wektorową, szablony logo i stron internetowych, a nawet pędzli do Photoshopa. Dostępne elementy są podzielone na trzy rodzaje licencji: niekomercyjne użycie, komercyjne i Creative Commons CC0 (dwie pierwsze wymagają podania autora/źródła przy wykorzystaniu utworu w pierwotnej formie, bez żadnych zmian).

Niestety w żadnej z kategorii nie znalazł sie manat.

Picjumbo

Ładna wizualnie strona z dość dużą liczbą zdjęć do dowolnego użycia. Za opłatą umożliwia też pobranie całej kolekcji.

Tutaj też brak manacich zdjęć.

Pikwizard

Platforma ze zdjęciami i filmami do dowolnego użycia bez podania źródła. Posiada też narzędzie DesignWizard pozwalające na prostą edycję fotografii. Nie podoba mi się, że nie można wyfiltrować tylko darmowych zdjęć i w wynikach wyszukiwania losowo pojawiają się też te premium.

Manaci test wyszukał tylko wyniki premium.

Rawpixel

Prosta czytelna wyszukiwarka plików graficznych: zdjęć, obrazków, mokupów i szablonów. Tym razem da się odznaczyć opcję Premium, a oprócz niej jest również niekomercyjne użycie (Free) i domena publiczna (CC0). Jest ograniczenie 10 pobrań dla darmowej grafiki do personalnego wykorzystania.

Manatów nie znalazłam, ale za to natrafiłam na te przepiękne ilustracje zwierząt i stworzeń morskich niemieckiego zoologa Ernsta Haeckela.

Reshot

Jeszcze bardziej minimalistyczna wyszukiwarka darmowej (do dowolnego użycia) grafiki. Znajdziemy tu starannie wybrane zdjęcia, a także paczki plików dobranych dość niestandardowo jak np. Diversity matters albo Active lifestyle.

Jeśli chodzi o manaty, udało się wyszukać jedno zdjęcie tak otagowane.

Freepik

Strona ze zdjęciami, ikonkami, grafiką wektorową i plikami Photoshopa (.pds). Wbrew nazwie zawiera też płatne pliki, a żeby wyszukać tylko darmowe elementy należy zaznaczyć opcję ‘Free” w dropdownie.

Zgodnie z licencją należy też stosownie podać autora/źródło pliku.

Manacich plików znalazłam 9, głównie grafikę wektorową.

Illustration with manatee and plastic bags underwater Free Vector
Na przykład taki słodki manat (źródło)